JONESBORO — Arkansas State University announces the list of students who completed degree requirements to graduate at Fall Commencement, held Dec. 20 in Centennial Bank Stadium. The outdoor ceremony was conducted according to public health guidelines because of the coronavirus pandemic.

Chancellor Kelly Damphousse presented diplomas at the associate, bachelor, master, specialist and doctoral levels, along with various program certificates, as awarded through the various colleges: Agriculture, Neil Griffin College of Business, Education and Behavioral Science, Engineering and Computer Science, Liberal Arts and Communication, Nursing and Health Professions, Sciences and Mathematics, and University College.

Undergraduates with a 4.0 GPA are designated Summa Cum Laude. Those with a GPA of 3.8-3.99 are Magna Cum Laude, and those with a GPA of 3.6-3.79 are Cum Laude.

The graduating students are listed by county, and hometown, with degree, major, and honors and awards as verified by the Registrar’s Office.

Clay County

Corning: Jeremy Danny Cobb, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing

Greenway: Kelsey Alyse Wagster, Associate of Science, A.S. En Route

Piggott: Laura Irene Murray, Master of Science in Education, Reading

Piggott: Andrea Lynn Coomer, Master of Science in Education, Reading

Piggott: Haley Elizabeth Trosper, Bachelor of General Studies, General Studies

Piggott: Bret Michael Fuller, Bachelor of Science, Finance, Magna Cum Laude

Piggott: Breanna K. Hager, Bachelor of Science, Management

Piggott: Kourtney Lynn Chadwell, Bachelor of Science, Psychology

Piggott: Noah Christopher May, Bachelor of Science in Agriculture, Agricultural Business

Piggott: Enoch Ray Richardson, Bachelor of Science in Electrical Engineering, Electrical Engineering

Rector: Chelsea Leighanne Faught, Master of Arts in Teaching, Teaching

Rector: Sydney Nicole Wofford, Associate of Arts, A.A. En Route

Rector: Sarah Beth Isom, Bachelor of Science in Education, Social Science

Greene County

Beech Grove: Abby Lynne Gray, Master of Arts in Teaching, Teaching

Beech Grove: Ty Sanders Gibson, Bachelor of General Studies, General Studies

Beech Grove: Karla O. Hazlewood, Bachelor of Science, Accounting

Bono: Andrew Christopher Hemund, Bachelor of Science, Engineering Technology

Lafe: Stephanie Nicole Woods, Master of Science in Education, Education Theory and Practice

Lafe: Jared Seth Dubar, Bachelor of Science, Business Administration

Marmaduke: Mathew Leon Jones, Associate of Science, A.S. En Route

Marmaduke: Ryne Scott Strickland, Associate of Science, A.S. En Route

Marmaduke: Sammie Maria Vowell, Bachelor of General Studies, General Studies

Paragould: Vicki Kay Walker, Doctor of Education, Educational Leadership

Paragould: Stanley Whitfield Broadway, Master of Accountancy, Accounting

Paragould: Madeline Avery Cole, Master of Accountancy, Accounting

Paragould: Austin James Shelton, Master of Accountancy, Accounting

Paragould: Jonathan Christopher Thibault, Master of Arts, Communication Studies

Paragould: Madeline Grace Cupp, Master of Arts in Teaching, Teaching

Paragould: Mary Beth Jackson, Master of Arts in Teaching, Teaching

Paragould: Peyton Haleyann Roe, Master of Business Administration, Business Administration

Paragould: Madison Grace Beasley, Master of Communication Disorders, Communication Disorders

Paragould: Blair Snoann Metheny, Master of Science, Sport Administration

Paragould: Lisa J. Gerrish-Chaffin, Master of Science in Education, Educational Leadership

Paragould: Crystal M. Godfrey, Master of Science in Education, Reading

Paragould: Larry D. Vinson, Master of Science in Education, School Counseling

Paragould: Madilyn Rae Long, Master of Science in Education, Special Ed GTC

Paragould: Jenea Marie Cotter, Master of Science in Education, Special Education K-12

Paragould: Christy Leann Wortham, Master of Science in Education, Special Education K-12

Paragould: Shelly D. Deichman, Specialist in Education, Educational Leadership

Paragould: Timothy Wayne Parrott, Specialist in Education, Educational Leadership

Paragould: Mallorie Claire McNamara, Associate in General Studies, General Studies

Paragould: Chandra Lynn Camp, Associate of Applied Science, Clinical Laboratory Science

Paragould: Amanda Oden, Associate of Arts, A.A. En Route

Paragould: Tyler Wayne Rogers, Associate of Arts, A.A. En Route

Paragould: Darrin Addison, Associate of Science, A.S. En Route

Paragould: Catherine Elyce Hankins, Associate of Science, A.S. En Route

Paragould: Braden Christopher Hatley, Associate of Science, A.S. En Route

Paragould: Kenna Joe McCormick, Associate of Science, A.S. En Route

Paragould: Jason L. Payne, Associate of Science, Engineering Technology

Paragould: Mallory Lauren Straub, Bachelor of Arts, Criminology, Sociology

Paragould: John D. Davis, Bachelor of Arts, History

Paragould: Courtney Hope Singleton, Bachelor of Arts, Political Science, Magna Cum Laude

Paragould: Jennifer M. Graves, Bachelor of Arts, Sociology, Criminology, Cum Laude

Paragould: Emily Barnes, Bachelor of Arts, Sociology

Paragould: Lourdes Elizabeth Hernandez, Bachelor of Fine Arts, Graphic Design

Paragould: Hannah Claire Beasley, Bachelor of General Studies, General Studies, Cum Laude

Paragould: Taylor Autumn Edrington, Bachelor of General Studies, General Studies

Paragould: Jenna Leigh Steele, Bachelor of General Studies, General Studies

Paragould: Brandan Craig Bakkala, Bachelor of Music Education, Instrumental Music

Paragould: Madison Breanne Brown, Bachelor of Science, Accounting

Paragould: Wesley B. Moss, Bachelor of Science, Accounting

Paragould: Madison R. Decker, Bachelor of Science, Biological Sciences, Magna Cum Laude

Greene, Paragould: Sarah Stroud, Bachelor of Science, Biological Sciences, Honors Program

Paragould: Chandler Reece Martin, Bachelor of Science, Business Administration

Paragould: Holly Dianne Franklin, Bachelor of Science, Clinical Laboratory Science

Paragould: Noah S. Hickson, Bachelor of Science, Computer and Information Tec

Paragould: Christopher K. Salehi, Bachelor of Science, Computer and Information Tec

Paragould: Jacob W. White, Bachelor of Science, Finance

Paragould: Gunner Layne Faulkner, Bachelor of Science, Management

Paragould: Jessica Kay Miles, Bachelor of Science, Psychology

Paragould: Devin Lee Higgins, Bachelor of Science, Wildlife Ecology and Managemnt

Paragould: Lucas Spencer Martin, Bachelor of Science in Agriculture, Animal Science

Paragould: Anna E. Miller, Bachelor of Science in Agriculture, Animal Science

Paragould: Corey Blake Rowe, Bachelor of Science in Agriculture, Plant and Soil Science

Paragould: Timothy Andrew Nix, Bachelor of Science in Civil Engineering, Civil Engineering

Paragould: Ashley A. Dixon, Bachelor of Science in Education, English

Paragould: Riley L. Millay, Bachelor of Science in Education, Physical Education, Cum Laude

Paragould: Chelsea Elizabeth Cox, Bachelor of Science in Education, Social Science, Cum Laude

Paragould: Ashlyn Scherrell Crawford, Bachelor of Science in Education, Social Science

Paragould: Courtney Michelle Kueter, Bachelor of Science in Nursing, Nursing

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.